certyfikat-v3

Certyfikaty SSL – dlaczego są ważne?

Szukając informacji na temat domen internetowych, bardzo często możemy natrafić na termin „certyfikaty SSL”. I choć dla osób, które od lat własną domenę posiadają albo interesują się tym zagadnieniem, może być to oczywiste, dla początkującego użytkownika brzmi to niczym zaklęcie czarnej magii związanej z branżą IT. Czym jest certyfikat SSL? Dlaczego warto go mieć i co nam grozi, jeśli o niego nie zadbamy? Postaramy się streścić najważniejsze informacje w tym krótkim artykule.

Wszystko zaczęło się od przedsiębiorstwa Netscape, które w 1994 roku stworzyło protokół, który służył do bezpiecznej transmisji zaszyfrowanego strumienia danych. Protokół ten został nazwany SSL (od angielskiego Secure Socket Layer) i już od pierwszych chwil swojego istnienia bardzo dynamicznie się rozwijał, aż do postaci, w której znamy go dzisiaj. Działa w architekturze klient-serwer i umożliwia bezpieczne połączenie z użyciem właśnie osławionych certyfikatów. Głównym jego celem jest uwierzytelnianie (czyli sprawdzenie i udowodnienie tożsamości) serwera, ale przewiduje również możliwość uwierzytelnienia klienta.

Tak więc temat SSL powinien interesować nas, gdy w grę wchodzą kwestie bezpieczeństwa – a więcej niż pewne jest to, że interesuje to nas wszystkich. Przy użyciu certyfikatu domena udowadnia swoją wiarygodność, pokazuje użytkownikowi, że połączenie z nią jest sprawdzone i zabezpieczone przed atakami i próbami wyłudzenia informacji. To niezwykle istotna kwestia, jeśli planujemy założyć serwis WWW, gdzie użytkownicy wprowadzać będą swoje dane, jak np. forum, sklep internetowy czy portal związany z social media, musimy zadbać o to, by transmisja była odpowiednio zabezpieczona. Wykupiony certyfikat SSL jest gwarantem zachowania poufności całej komunikacji, czyli de facto potwierdzeniem tego, że jesteśmy firmą godną zaufania. Świadomość konsumencka się zwiększa, a wiele przedsiębiorstw dba o to, by tak zostało. Kiedy spróbujemy połączyć się z witryną nie mającą podpisanego certyfikatu, większość przeglądarek i klientów pocztowych wyświetli odpowiednie ostrzeżenie, co na pewno ostudzi zapał większości potencjalnych użytkowników. Chcemy być bezpieczni, zwłaszcza w dynamicznie rozwijającej się branży usługowej, obejmującej płatność i dzielenie się informacjami za pośrednictwem Internetu, a rozmaite media nie bez powodu ciągle ostrzegają o podejmowanych próbach oszustw i kradzieży tożsamości.

Bezpieczeństwo jest zatem priorytetem numer jeden.

Gdzie można zatem dostać podpisany certyfikat SSL? Z reguły trzeba zwrócić się do Urzędu Certyfikacji, czyli zaufanej instytucji, weryfikującej prawo do posługiwania się domeną. Na szczęście, naprzeciw wciąż zmieniającym się potrzebom, wiele firm zapewniających usługi hostingowe oferuje przejęcie obowiązku starania się o certyfikat na siebie. W ofercie Cal.pl również znajduje się podobna opcja – po uregulowaniu wpłaty aktywacja następuje najpóźniej w przeciągu paru godzin, a także zupełnie za darmo zostanie zainstalowany na dowolnym serwerze. Nie trzeba nawet posiadać serwera internetowego w cal.pl, żeby zamówić certyfikat! Więcej informacji oraz pełna oferta dostępnych certyfikatów znajduje się tutaj.

Bezpieczne przetwarzanie danych w sieci to absolutny priorytet w dzisiejszym świecie. Nie można wycenić jego wartości. Warto zastanowić się nad tym, jak planujemy się rozwijać i przede wszystkim – jakie wrażenie chcemy sprawiać. Byłoby szkoda, gdybyśmy tracili zainteresowanie użytkowników z powodu braku certyfikatu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>