urlop_v1_bloog-1

Jak zabezpieczyć firmę w okresie urlopowym?

Wyobraźmy sobie, że nadchodzi okres tych kilku dni w roku, kiedy człowiek znajduje czas na oderwanie się od wszystkich obowiązków i zregenerowanie swoich sił. Szczególnie, kiedy jest się przedsiębiorcą i prowadzi się własną działalność. Żeby pozwolić sobie na chwilę przerwy i relaksu bez zmartwień, warto wykonać kilka czynności, które wspierają bezpieczeństwo firmy. Oto 6 cennych wskazówek, których wdrożenie pozwoli zabezpieczyć przedsiębiorstwo podczas urlopu.

Sprawdzenie wersji programu antywirusowego

Może się tak zdarzyć, że oprogramowanie, którego właśnie używasz jest niezaktualizowane. To świetna okazja dla cyberprzestępców na włamanie do Twojego komputera. Konsekwencją takiej sytuacji mogą być włamania na konta finansowe firmy, wykradzione dane osobowe, dane poufne, zablokowane lub uszkodzone dostępy do ważnych plików. - komentuje Michał Trziszka, CEO firmy Cal.pl

Częsta zmiana haseł

Regularna zmiana haseł jest bardzo ważna. Warto pamiętać o ich aktualizacji przed urlopem oraz zaraz po powrocie, aby mieć pewność, że jeśli informacje dostały się podczas naszej nieobecności w niepowołane ręce, to nie zostaną wykorzystane.

Wyłączyć przechowywanie haseł w przeglądarce

Może się zdarzyć, że osobie niepowołanej uda się włączyć Twój komputer. Wówczas w łatwy sposób może dostać się do menadżera haseł znajdującego się w przeglądarce i podejrzeć wszystkie Twoje zapamiętane dane. Aby tego uniknąć wyłącz tę automatyczną opcję.

Szyfrowanie dysków

Ta opcja zabezpiecza komputery przed odczytem wrażliwych danych, w przypadku ich kradzieży.

Backup

Tworzenie kopii danych z urządzenia to niezwykle istotna sprawa i wie o tym każdy szanujący się przedsiębiorca. W firmie przechowywane są między innymi wrażliwe dane pracowników, ważne pliki czy dokumenty. W przypadku włamania i kradzieży dysków jedyną szansą na odzyskanie utraconych plików jest backup. - dodaje Michał Trziszka z Cal.pl.

Zaufany asystent

Decydując się na urlop, warto znaleźć godne zastępstwo – osobę, która będzie nadzorować większość ważnych spraw i trzymać rękę na pulsie podczas Twojej nieobecności.

Przed urlopem warto wdrożyć wszystkie wspomniane metody oraz zrobić szkolenie pracownikom, aby poinformować ich o wszelkich podstawach bezpieczeństwa danych firmy. Należy omówić sytuacje krytyczne oraz wskazać kiedy mimo wszystko należy poinformować szefostwo o problemach. Nawet wdrożenie wszystkich powyższych zabezpieczeń nie daje 100% gwarancji spokoju. Dlatego każdy właściciel firmy zdaje sobie sprawę, że nawet podczas urlopu powinien być dyspozycyjny dla swoich pracowników. Mimo to, warto zrobić wszystko, aby zapewnić swojej firmie jak najlepsze bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>