Domena 2

Wszystko o domenach, cz. 1 – Historia domeny internetowej c.d.

.pl

Historia polskiej domeny wiąże się z początkami Internetu w Polsce. Pierwsza polska domena narodowa powstała około 23 lat temu. W kwietniu 1991 roku szef Ośrodka Komputerowego Uniwersytetu Kopenhaskiego, Jan Sorensen, zarejestrował polską domenę najwyższego poziomu .pl.

W tym samym czasie powołano NASK (Naukową i Akademicką Sieć Komputerową). Zespół NASK jako pierwszy nawiązał łączność z Uniwersytetem w Kopenhadze, używając do tego protokołu IP. To wydarzenie uznano za początek Internetu w Polsce.
Pierwsza polska domena nie jest do końca znana. Na pewno początkowo rezerwowano adresy ośrodków akademickich oraz administracji państwowej. Były to domeny o charakterze funkcjonalnym z rozszerzeniami .edu.pl i .gov.pl. Niestety ustalenie pierwszej domeny z rozszerzeniem .pl nie jest łatwe. Niepotwierdzone źródła podają, że jest nią adres computerland.pl, utworzony w 1994 roku.
Początkowo domeny w Polsce rejestrował tylko NASK, co było dość skomplikowane i kosztowne. Opłata w wysokości 300 zł była pobierana jednorazowo. W 1998 roku wprowadzono roczny okres abonamentowy, który obowiązuje do dziś. Ceny zmalały, a na rynku pojawiły się firmy, które w porozumieniu z NASK oferują rejestrację domen.
Co jakiś czas wprowadzane są nowe rozszerzenia domen. Od 2001 roku są to domeny z końcówką .info oraz .biz, stworzone z myślą o stronach informacyjnych i biznesie. W grudniu 2005 roku pojawiły się domeny z rozszerzeniem .eu. Wstępnie założono, że będzie tylko do użytku obywateli krajów Unii Europejskiej. Ostatecznie zdecydowano, że będzie dostępna dla wszystkich chętnych.

To tylko namiastka całej tej historii. Mamy nadzieję, że uchwyciliśmy tu najistotniejsze i najciekawsze informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>